همه چیز از همه جا
به نام زیباترین زیبای عالم

احمد خاتمی: آقای احمدی نژاد زدن کراوات جایز نیست/ تراشیدن ریش حرام است / خوانندگان طاغوتی شریك جرم پهلوی هستند
من به ایشان عرض می‌كنم؛ بسیاری از بزرگان و مراجع تقلید هستند كه تاكید بر اجتناب از كراوات زدن كرده‌اند، از جمله مقام معظم رهبری كه فتوای ایشان در مجله نصیحت شماره 154 آمده است كه فرموده‌اند زدن كراوات و بستن پاپیون چون تقلید از فرهنگ مهاجم غیرمسلمین است، جایز نیست.
یك عضو ارشد جامعه مدرسین حوزه علمیه‌ قم از رییس‌جمهور كه مدیریت كلان كشور را بر عهده دارد تقاضا ‌كرد از ورود به مسائل چالش‌زا در حوزه‌ دینی خودداری كند.

آیت‌الله سیداحمد خاتمی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به این‌كه «مواضع خود را به صورت شفاف در ارتباط با دولت محترم عرض می‌كنم» اظهار كرد: اینجانب تقویت دولت را یك ضرورت می‌دانم و این آموزه‌ای است كه ما از امام(ره) و رهبری یاد گرفته‌ایم. این دو رهبر بزرگوار به تقویت همه دولت‌ها پس از انقلاب پرداخته‌اند و دلیل آن نیز روشن است؛ چراكه بار سنگین اداره‌ كشور بر عهده‌ دولت است و انجام این مسوولیت بدون تقویت دولت امكان‌پذیر نیست.

وی ادامه داد: از طرف دیگر عرض می‌كنم كه تمام آرزوی جریان فتنه نیز این است كه دولت ناكام بماند؛ بنابراین بر همگان لازم است كه از تقویت دولت دریغ نكنند. لیكن سخن این است كه تقویت دولت به چه چیزی است؟ بر این باورم كه تقویت دولت بر دو پایه است؛ یك حمایت ناصحانه و تجلیل و تكریم از خدمات ارزشمندی كه انجام شده و دوم نقد سازنده.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: بنده در اولین خطبه‌ای كه ایراد كردم ارزش‌های دولت نهم از جمله ارزش سخت‌كوشی، عدالت‌محوری و ... آن را ستودم ولیكن نقد سازنده را نیز از ابعاد تقویت دولت می‌دانم. دولت محترم خود درخواست انتقاد سازنده دارد و من معتقدم دولت محترم نقد این طلبه ناچیز را به عنوان نقد سازنده تلقی می‌كند.

وی با یادآوری این‌كه «دكتر احمدی‌نژاد در همایش مسوولان نهاد رهبری در دانشگاه‌ها فرموده‌اند زمانی كراوات زدن را عده‌ای مسخره می‌كردند، درحالی كه هیچ‌یك از مراجع فتوایی بر اشكال شرعی كراوات نداده‌اند» خاطرنشان كرد: من به ایشان عرض می‌كنم؛ بسیاری از بزرگان و مراجع تقلید هستند كه تاكید بر اجتناب از كراوات زدن كرده‌اند، از جمله مقام معظم رهبری كه فتوای ایشان در مجله نصیحت شماره 154 آمده است كه فرموده‌اند زدن كراوات و بستن پاپیون چون تقلید از فرهنگ مهاجم غیرمسلمین است، جایز نیست.

حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی نیز فرموده‌اند كه كراوات یا پاپیون شعار كفار است و مسلمین نباید از آن استفاده كنند. آیت‌الله العظمی مكارم شیرازی نیز فرموده‌اند با توجه به این‌كه كراوات و پاپیون زدن در ایران ترویج فرهنگ بیگانه محسوب می‌شود استفاده از آن اشكال شرعی دارد و مراجعی چون آیت‌الله العظمی گلپایگانی، آیت‌الله العظمی بهجت و آیت‌الله العظمی تبریزی نیز در این ارتباط اشكال شرعی وارد كرده‌اند.

آقای احمدی‌نژاد در بخش دیگری از صحبت‌های خود فرموده‌اند « در اوایل انقلاب اگر استادی ریش خود را می‌تراشید استادهای مذهبی از او فاصله می‌گرفتند، در حالی كه برخی از مراجع تراشیدن ریش را فاقد اشكال می‌دانستند». این در حالی است كه اكثریت مراجع تراشیدن ریش را حرام می‌دانند.

مقام معظم رهبری می‌گویند تراشیدن ریش حرام است. آیت‌الله العظمی بهجت تراشیدن ریش را جایز نمی‌دانند. آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی، تراشیدن ریش و ماشین كردن آن را اگر مثل تراشیدن باشد حرام عنوان كرده‌اند و همین فتوا را به تعبیر احتیاط، آیت‌الله العظمی مكارم شیرازی، آیت‌الله العظمی سیستانی و آیت‌الله العظمی تبریزی دارند .البته ممكن است برخی از مدعیان مرجعیت كه جناب آقای احمدی نژادآن‌ها را قبول ندارد و آن‌ها نیز وی را قبول ندارند، چنین دیدگاهی كه آقای احمدی‌نژاد گفتند داشته باشند، ولی اكثریت مراجع نظر دیگری دارند. یا برخی از مواضعی كه اخیرا در رابطه با حجاب بیان شده است.

وی افزود: بنده به عنوان دلسوز نظام اسلامی و دلسوز دولت محترم عرض می‌كنم اظهارنظر در حوزه‌ مسائل دینی كار تخصصی است و می‌توان نظرات مراجع را در ارتباط با كراوات و تراشیدن ریش در كتاب مسائل جدید از دیدگاه علما و مراجع تقلید در جلد اول صفحات 73، 74، 75 و 76 و جلد دوم این كتاب در صفحه‌ی 85 مشاهده كرد.

خاتمی ادامه داد: بنده از جناب آقای احمدی‌نژاد نیز كه مدیریت كلان كشور را بر عهده دارند تقاضا می‌كنم كه از ورود به مسائل چالش‌زا در حوزه‌ دینی خودداری كنند؛ زیرا ورود به این مسائل به تضعیف دولت می‌انجامد و ایراد و اعتراض از یك مساله‌ شرعی به كل دولت سرایت داده می‌شود. بنده به عنوان یك دلسوز عرض می‌كنم كه ورود به این مسائل برای رییس‌جمهور محترم كه ایمان به سخت‌كوشی و دلسوزی ایشان دارم به مصلحت نیست.

وی گفت: معتقدم تقویت و تكریم دولت همراه با نقد سازنده یك ضرورت است.

وی هم‌چنین خاطرنشان كرد: من در مورد خوانندگان لس‌آنجلسی در نماز جمعهی اخیر تهران تذكری دادم. البته در آن‌جا نگفتم كه خوانندگان لس‌آنجلسی وارد كشور شده‌اند ولی هشدار دادم كسانی با سیاست تساهل و تسامح این‌ها را به كشور دعوت نكنند؛ چراكه خوانندگان طاغوتی شریك جرم جنایات رژیم پهلوی بودند و جنایت‌های این رژیم را همه می‌دانند، ولیكن سخن من یك هشدار بود كه هم‌چنان بر این هشدار هستم .

نوع مطلب : مجله خبری، در گوشی، 
برچسب ها : احمد خاتمی، محمود احمدی نژاد، كراوات، حرام بودن كراوات، پاپیون،
لینک های مرتبط :

سه شنبه 22 تیر 1389 :: نویسنده : زیباپرست


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : زیباپرست
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات