همه چیز از همه جا
به نام زیباترین زیبای عالم

 روستای کندوان (اثری هنری در دل سنگها)

 

روستای کندوان
در فاصله ۲۲ کیلومتری جنوب شرقی اسکو و ۶۲ کیلومتری شهر تبریز در میان دره ای سرسبز و باصفا ٬از پیچ جاده که میگذری ناگهان با یکی از شگفت انگیز ترین روستاهای ایران روبرو میشوی. روستای کندوان با خانه های هرمیش در دل صخره های سنگی و سخت کوه سهند و با پنجره های کج و کوله و رنگیش پیشینه ای ۸۰۰ ساله دارد.

 

 

روستایی که در طی قرنها مأمن فرهادان گمنام کوه کنی بوده که بی نام و نشان این کوه های سربه فلک کشیده سهند را با دستانی خالی تراشیده اند تا امروز برای ما ایرانیان مظهر افتخاری به حساب آید که صاحب یکی از شگفتیهای دنیا هستیم.
 

واژه کندوان از لفظ «کندو» میاید که به نوع معماری خانه های روستا برمیگردد.این خانه های کله قندی همچون سلولهای کندو زنبور عسل ساخته شده اند. البته فرم اولیه آنها به صورت طبیعی و بر اثر فوران آتشفشانهای کوه سهند ایجاد شده که این گدازه ها بر اثر قرنها برروی هم سرد و سخت و کله قندی شده اند.

وجود چشمه های زیبای آب معدنی برای بیماران کلیوی و آرامش و سکوت کوهستان به اضافه هوای بسیار پاک ٬گردشگران بسیاری را سالانه به سوی این محل میکشاند.مراتع سرسبز عشایری فضای مناسبی را برای پرورش زنبور عسل و کشت گیاهان دارویی فراهم کرده که همین یک نوع محل درامدی برای روستاییان محسوب میشود.

 

همچنین صنایع دستی مانند بافت گلیم و جاجیم و شالهای رنگین و زیبا نیز یکی دیگر از اشتغالات زنان کندوان محسوب میشود.

معماری این ساختمانها به قرن ۷ و ۸ میلادی میزسد اما پروفسور دیوید رول باستان شناس مشهور انگلیسی قدمت کندوان را به دوره غارنشینی نسبت میدهد.اما نخستین جامعه انسانی پس از حمله مغولها و در قرن ۷ بود که از سمت روستای حیله ور به اینجا کوچ کردند.

 

کندوان سومین روستای صخره ای جهان است که دوتای دیگر یکاپادوکیای ترکیه و دیگری داکوتای آمریکاست اما این روستا تنها روستای صخره ای جهان است که هنور مردم در آن ساکنند و زندگی درآن جریان دارد. (توضیح خودم : نگارنده این نوشته روستای میمند در نزدیکی شهربابک کرمان را در نظر نگرفته که آن نیز از روستاهای صخره ای است.)

           

 

 

مسجد روستا با ستون‌های سنگی دارای 5 طبقه است که از یک طبقه آن برای نماز استفاده می‌شده و باقی طبقه‌ها برای امور دیگر. مسجد تقریباً 10 سال است که در حال مرمت و بازسازی است، اما هنوز کار تعمیر آن به پایان نرسیده و در حال حاضر فقط مردان از آن استفاده می‌کنند. کران مسجد یکی از بزرگ‌ترین کران‌های روستا است.

 

امروز ساکنان این روستا بیش از ۱۰۰ خانوار است که جمعیتی حدود ۷۰۰ نفر را شامل میشود.متاسفانه بعضی از خانوارها خانه های خود در دل کوه را رها کرده و به پایین کوه آمده و خانه های آجری ساخته اند که این باعث نوعی تضاد معماری شده است و به شدت بر چهره زیبای روستا تاثیر منفی میگذارد.

 

داخل خانه ها کوچک و ساده اما تمیز است. هر کدام به فراخور صاحبش چند اتاق کوچک دارد که با طاقچه و پرده و چند پشتی تزیین گشته است. خانه ها عموما چند طبقه هستند. طبقه اول برای آغل حیوانان تعبیه شده و طبقه بعدی برای سکونت آماده میشود. خانه ها مانند روستاهای دیگر تپه ای٬ به صورت پلکانی هستند و کوچه های باریک با شیب تند آنها را به هم متصل میکند.

ورودیه هر خانه برای بازدید نفری ۲۰۰ تومان است! بدین ترتیب صاحب خانه با خوش رویی شما را وارد حریم خصوصیش کرده و توضیحات و اطلاعات لازم را ادا میکند. ویژگی سکونت در دل سنگها این است که در تابستان خنک و در زمستان تا حدودی گرم میماند. البته کندوان زمستان سرد و طولانی دارد به طوریکه فصل توریستی آن تنها از بهار شروع شده و تا اوایل پاییز ادامه میابد.

    روستای کندوان (اثری هنری در دل سنگها)
یکی از بزرگترین جاذبه های توریستی این دهکده زیبا٬ هتل لاله کندوان است.این هتل سومین هتل صخره ای جهان است و باعث شده تا توریستهای زیاد خارجی برای سکونت در این روستای آرام و در دل سخره های پر از انرژی به این هتل بیایند تا جاییکه معمولا از ماه ها قبل اطاقهای آن رزرو مبیاشد.

 

این هتل سال‌ها پیش فقط شامل چند خانه صخره‌ای بود که همگی به یک هتل تبدیل شدند. هتل سنگی <لاله کندوان> که کارگران بومی و غیربومی بیش از 8 سال به خاطر تراشیدن و شکل دادن آن عرق ریختند و زحمت کشیدند تا به این زیبایی درآمده است.

هتلی با شبی 120 تا 250 هزار تومان برای هر مسافر.لاله، نخستین هتل صخره‌ای در کشور است. ورودی این هتل، 5 هزار تومان است. بی‌برو و برگرد. و این خود نشان می‌دهد که چه هزینه‌ای برای ساخت آن صرف شده است.

 

تصاویری از هتل لاله کندوان

1. هتل كندوان ( سومین هتل صخره ای جهان )
هتل پنج ستاره لاله در روستای کندوان تبریز ، سومین هتل صخره ای جهان است.

این هتل منحصر به فرد در نوع خود همزمان با روزهای پایانی پارسال در روستای كندوان به بهره برداری رسید.

هتل صخره‌ای كندوان كه نخستین نوع از هتل‌های "بوتیك " كشور محسوب می‌شود، با مجموعه‌ای از سوئیت‌های كله‌قندی و سنگی خود، محملی برای آشتی دادن انسان با محیط زیست پیرامون خود است.

روستای كندوان پیش از افتتاح هتل صخره‌ای در آن یكی از جاذبه‌های منحصر- بفرد جهان به شمار رفته و همه ساله پذیرای انبوه گردشگران بوده است.

بهره‌برداری از فاز اول هتل صخره‌ای در كندوان، جذبه‌ای دوچندان به این روستای تاریخی بخشیده و ایجاد هتل چهار ستاره در آن، امكان رفاهی جدید را به گردشگران مشتاق به بازدید از این جاذبه گردشگری فراهم كرد.

خانه‌های كله‌قندی و صخره‌ای روستای كندوان با قدمتی ‪ ۷۰۰‬ساله و چشم‌انداز بی‌بدیل خود با ایجاد هتل بوتیك درآن، جلوه‌ای دیگر یافته و گردشگران ترغیب به مسافرت به این نقطه خوش آب و هوا در دامنه یكی از زیباترین رشته‌كوه‌های كشور می‌شوند.

مطابق مطالب منتشر شده از سوی یونسكو و بنا بر اظهارات كارشناسان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مشابه روستای كندوان دردنیا دو محل دیگر است كه یكی از آنها در تركیه و دیگری در آمریكا واقع شده است.

بهره‌برداری از هتل صخره‌ای ایران در روستای كندوان به عنوان اقدامی عملی برای توسعه گردشگری فرهنگی و طبیعت (اكوتوریسم) در آذربایجان شرقی تلقی می‌شود.

اهمیت ساخت این هتل زمانی آشكار می‌شود كه بدانیم به رغم نبود امكانات رفاهی و استراحتی در روستای كندوان، پارسال ‪ ۳۰۰‬هزار گردشگر داخلی و خارجی از این روستا دیدن كردند.

به نظر می‌رسد كه ساخت این هتل كه برای فاز اول آن با ‪ ۱۰‬سوئیت ‪۱۰‬ میلیارد ریال هزینه شده، به عاملی برای تسریع در روند گردشگرپذیری آذربایجان شرقی به ویژه خود روستا تبدیل شود.

رضا عبادی، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در آیین گشایش هتل صخره‌ای كندوان از توسعه هتل و افزودن ‪ ۴۰‬سوئیت دیگر به مجموعه امكانات آن با ‪ ۲۰۰‬میلیارد ریال اعتبار، خبر داده بود.

ساخت هتل صخره‌ای در روستای كندوان در كنار جاذبه‌های طبیعی آن از قبیل خانه‌های كله‌قندی، چشمه آب معدنی با خاصیت درمانی برای بیماران كلیوی و شقایق‌های خفته در سرسبزی كوهساران سهند بر جذابیت روستا برای گردشگران می‌افزاید.

كمك به جذب گردشگران خارجی نیز از دیگر ابعاد در ساخت این هتل است كه به دلیل علاقه گردشگران خارجی به رعایت اصول حفاظت از محیط زیست می‌تواند در جذب آنان برای گذراندن لحظاتی آرام در دامان طبیعت موثر واقع شود.

هتل صخره‌ای كندوان به‌دلیل قرار گرفتن در زمره هتل‌های " بوتیك" كه انواع درختی، دریایی و دیگر اشكال آن درجهان بااستقبال مواجه‌شده، نقش كاتالیزور را در جذب گردشگران به این نقطه از آذربایجان شرقی ایفا می‌كند.

نكته جالب توجه در خصوص هتل صخره‌ای " كندوان" این است كه ‪ ۷۵‬گردشگر قبل از پایان عملیات ساخت آن برای ذخیره جا در این مجتمع رفاهی و استراحتی از طریق اینترنت ، ثبت‌نام كرده بودند.

روستای كندوان، تنها روستای صخره‌ای جهان كه زندگی در آن جریان دارد، در ‪ ۲۲‬كیلومتری شهرستان اسكو و ‪ ۶۲‬كیلومتری جنوب تبریز واقع شده و معماری صخره‌ای شكل آن از شهرتی جهانی برخوردار است.

این روستا با بیش از ‪ ۱۰۰‬خانوار ساكن در منازل صحره‌ای كنده شده در دل " گل‌افشان"های سنگی كه به "سرزمین فرهادهای گمنام" ایران ، شهرت یافته، به عنوان یك روستای خاص و متمایز از سایر روستاهای ایران ، دارای عناصر فرهنگی و معماری منحربه‌فرد است

نوع مطلب : جاذبه های گردشگری ایران، 
برچسب ها : کندوان، هتل کندوان، هتل سنگی کندوان، هتل زیبای کندوان ندوان تبریز، کندوان تبریز، گردشگری، توریست، روستای کندوان، هتل زیبای کندوان، هتل 5 ستاره کندوان، هتل سنگی، مهمانخانه سنگی،
لینک های مرتبط :

جمعه 7 خرداد 1389 :: نویسنده : زیباپرست


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : زیباپرست
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات