همه چیز از همه جا
به نام زیباترین زیبای عالم

بچه‌ها نگاه می‌كنند

شخصیت اصلی این سریال مردی به نام «خان بابا» است كه مسن‌ترین فرد ساختمان به نظر می‌رسد. آتیلا پسیانی كاراكتر این مرد سنتی و خانواده دوست را بازی می‌كند كه.....

نوروز در یك ساختمان خانوادگی 

همكاری با حرفه‌ای‌ها
حتما سال گذشته فیلم «نیش زنبور» را دیدید. فیلمی كه توانست به فروش فوق العاده‌ای به دلیل حضور رضا عطاران و رضا كیانیان در كنار هم، دست یابد. اما این فیلم اولین تجربه كارگردانی بود كه به سراغ طنزسازی می‌رفت و بعد از آن به سراغ كمدی دیگری به نام «سه درجه تب» با بازی رضا عطاران، محمدرضا شریفی‌نیا و الهام حمیدی رفت كه این یكی هنوز اكران نشده است. حمیدرضا صلاحمند قبل از «نیش زنبور» فیلم «زمانه» را ساخته بود كه در آن هدیه تهرانی و محمدرضا گلزار بازی می‌كردند. ولی با توجه به حضور این دو ستاره مطرح، نتوانست به درام موفقی تبدیل شود و انتقادات بسیاری را به‌همراه داشت. شروع فعالیت‌های صلاحمند از ابتدای ورودش به سینما، از همكاری با كارگردانان و فیلم‌های موفقی مثل «مسافران»، «شاید وقتی دیگر»، «ناصرالدین شاه؛ آكتور سینما»، «هنرپیشه»، «كشتی آنجلیكا»، «بلوغ» و... شكل گرفت. صلاحمند از جمله كارگردانان كم كاری است كه دركارنامه‌اش سریال پربیننده «آژانس دوستی» هم دیده می‌شود پس «بچه‌ها نگاه می‌كنند» دومین سریال او محسوب می‌شود: «تولید این سریال و همكاری‌ام با گروه، به مرداد ماه بر می‌گردد كه در آن زمان هم قرار بود خودم كارگردانی این مجموعه را به عهده داشته باشم. اما طولانی شدن مرحله نگارش فیلمنامه و در اختیار نداشتن سناریوی كامل مجموعه، موانع و مشكلاتی بودند كه ساخت سریال را به زمان عقب‌تری انداختند.»
 
نمایش واقعیت‌ها با چاشنی طنز!
برخلاف «نیش زنبور» كه به‌طور مطلق از فضای كمدی برخوردار بود، در «بچه‌ها نگاه می‌كنند» رگه‌هایی از طنز دیده می‌شود، صلاحمند در این مورد می‌گوید: «طنز سریال در كنار محوریت اصلی داستان كه مضمونی است اجتماعی، قرار گرفته. در این سریال قصد داریم كه بر اساس واقعیت و فضایی رئالیستی و نه فضایی غیرواقعی كه به عنوان فضای فانتزی لقب گرفته، روابط خانواده‌ها با یكدیگر و اصول درست اجتماعی را نشان دهیم.» اما نكته مهمی كه اغلب این روزها در كارهای طنز بیشتر می‌بینیم؛ نبود فیلمنامه مكتوب و كاملی است تا كلیت فضا براساس آن ساخته شود اما این معضل در سریال صلاحمند، قرار است كه كمتر دیده شود: «خب در كارهای طنز بداهه هم وجود دارد و برخی از موقعیت‌ها امكان دارد، مضاف بر فیلمنامه به وجود آیند. اما خوشبختانه تا به الان، زیاد خارج از چارچوب فیلمنامه قدم برنداشتیم و كلیت داستان هم براساس فیلمنامه شكل می‌گیرد.» تجربه مناسبتی ساختن هم تا حدودی تجربه متفاوتی است. شاید كارگردانانی كه یك‌بار آن را تجربه كردند، به ریسك بالایی دست یافتند و دیگر به سمت آن رویه نرفتند. عده‌ای هم مثل سیروس مقدم ید طولانی در ساخت اینگونه سریال‌ها دارند و خیلی خوب رگ خواب مخاطب را می‌شناسند. اما صلاحمند كه اولین بار است، سریال مناسبتی می‌سازد براساس دیدگاه خود معتقد است: «سریال مناسبتی ساختن هم تجربه‌ای است كه حدود این یك ماهی كه از ساخت آن گذشته، احساس می‌كنم كه تجربه خوب و تازه‌ای برایم رقم خورده. چون به‌طور چشمگیری تلاش می‌كنیم تا به زمان و موقعیت خاص و مناسبی كه شب عید است، سریال را برسانیم.»
 
نگاه بچه‌ها به بزرگ‌ترها
همانطور كه در ابتدا گفته شد؛ این سریال برای شبكه كودك ساخته می‌شود. صلاحمند در رابطه با اینكه مضمون سریال تا چه حد به فضای این شبكه نزدیك است، می‌گوید: «سریال در رابطه و مختص به كودكان ساخته نشده و فقط روابط این قشر با پدر و مادرها به چالش كشیده می‌شود. محوریت داستان هم بر روابط والدین و جوانان مانور دارد كه به نوعی بچه‌ها تحت تاثیر آنها قرار می‌گیرند.» داستان این سریال در رابطه با ساختمانی است و اتفاقاتی كه در آن رخ می‌دهد. اهالی این ساختمان را خانواده‌هایی تشكیل می‌دهند كه با هم نسبت فامیلی دارند. اما با ورود دو جوان (علی صالحی و علی مردانه) به این ساختمان، ناخودآگاه زندگی این چند خانواده دستخوش تغییر می‌شود و تحت تاثیر حضور این دو جوان نا آشنا قرار می‌گیرد. با توجه به اینكه قصه اصلی، پیرامون ساختمان مذكور می‌گذرد، لوكیشن اصلی هم ساختمانی در یكی از خیابان‌های تهران است كه گروه مدتی در آنجا مستقر هستند.
 
ساكنان ساختمان
صلاحمند در رابطه با انتخاب بازیگران سریالش و هم نظر بودن با تهیه‌كننده برای انتخاب آنان، می‌گوید: «اكثر انتخاب‌ها از جانب خودم شكل گرفته و البته با تهیه‌كننده هم در گزینش آنها توافق نظر داشتیم. بازیگران را براساس تجاربی كه قبلا داشتند، توانایی‌هایشان و اینكه برخی مثل آتیلا پسیانی چهره شناخته شده ‌و توانایی دارند، انتخاب كردیم.» شخصیت اصلی این سریال مردی به نام «خان بابا» است كه مسن‌ترین فرد ساختمان به نظر می‌رسد. آتیلا پسیانی كاراكتر این مرد سنتی و خانواده دوست را بازی می‌كند كه طبیعتا اهالی فامیل هم روی راهنمایی‌هایش حساب ویژه‌ای باز می‌كنند. این بازیگر توانا برای اولین بار نیست كه در سریالی نوروزی بازی می‌كند. برای نمونه می‌توان یادآور شد كه او نوروز89 در سریال «چاردیواری» در نقش تقی تاكسی و نوروز 88 در قسمتی از سریال «كلاه قرمزی» به عنوان بازیگر مهمان حضور داشت. گوهر خیراندیش دیگر بازیگر اصلی سریال است كه نقش «طاووس»؛ خواهر خان بابا را بازی می‌كند. او همانند برادرش از شخصیتی سنتی برخوردار است و به نوعی حرف‌هایش میان زنان فامیل خریدار دارد. خیراندیش علاوه بر بازی در این مجموعه، در سریال «توطئه فامیلی» رامبد جوان هم بازی كرده كه اگر هردو در عید پخش شوند، پركارترین بازیگر سریال‌های نوروزی به حساب می‌آید. دیگر بازیگران این سریال سیامك صفری، هدایت هاشمی، محمدرضا داوودنژاد و میرطاهر مظلومی هستند. آنها نقش باجناق‌هایی را بازی می‌كنند كه همه در یك ساختمان ساكن هستند.
 
اولین سریال مناسبتی
سیامك صفری از هنرمندان با سابقه تئاتر كه مدتی است بعد از حضور درسریال‌های «گاوصندوق» و «مختارنامه» فعالیتش درتلویزیون بیشتر از قبل شده، در رابطه با چگونگی حضورش در این سریال می‌گوید: «زمانی‌كه این سریال به من پیشنهاد شد، احساس كردم خروجی‌اش می‌تواند كار موفقی شود؛ چون فضای حاكم بر آن از طنز متفاوتی برخوردار بود. كما اینكه برای اولین بار بود كه در سریالی مناسبتی و طنز حضور پیدا می‌كردم. طنز این سریال بر اساس موقعیت و دكوپاژ شكل می‌گیرد كه در زمان اجرا می‌توانیم حدس بزنیم كه لحظه‌های شیرینی را برای مخاطبان رقم می‌زند.» بازی در سریال‌های مناسبتی هم تجربه متفاوتی است كه صفری در رابطه با این موضوع اظهار دارد: «كار مناسبتی انجام دادن هم شرایط خاص خودش را دارد. چون زمان فشرده‌تری را می‌طلبد و تراكم كار سنگین‌تر است. شرایطی كه كاملا با فعالیت‌های سینمایی و تئاتری تفاوت دارد. چون برای رسیدن كار تا شب عید همه گروه تلاش مداومی داریم. حتی خود من كه حدود یك ماهی است به گروه این سریال ملحق شدم، حدود 12 ساعت در روز زمان فیلمبرداری دارم.»
او همچنین درباره نقشی كه در این سریال ایفاگر آن است، توضیح می‌دهد: «شخصیت «رشید» را بازی می‌كنم كه یكی از دامادهای خانواده است و بچه هم دارد. او به همراه دیگر شخصیت‌های سریال، درگیر اتفاقاتی می‌شود كه در ساختمان می‌افتد، در این راستا موقعیت‌های طنزی هم به وجود می‌آید. تا الان از مجموع كار و همكاری با آقای صلاحمند راضی بودم. چون گروه فضای گرم و صمیمی دارد و با پارتنرهایم كه آقایان هاشمی، مظلومی و داوودنژاد هستند، راحت ارتباط برقرار می‌كنم.»
 
تنها رقیب اصلی سریال
درصد و احتمال كمی وجود دارد كه مجموعه دیگری جایگزین این سریال 15 قسمتی بشود. اما در رابطه با موفق شدن سریال و دیده شدن كار توسط مخاطبان، قضاوت كمی زود به نظر می‌رسد. شاید از سوابق كارگردان و مجموعه موفق «آژانس دوستی»، بتوان حدس زد كه سریال رقیبی مثل «سفر، كیش و مات» مجید صالحی می‌تواند داشته باشد. البته اگر سریال صالحی در نوروز پخش شود و اگر از كار سیروس مقدم با نام پایتخت فاكتور بگیریم.
عوامل اصلی سریال عبارتند از: تهیه كننده: محمدرضا تخت كشیان، كارگردان: حمیدرضا صلاحمند، نویسنده: علیرضا محمودی، فیلمبردار: افشین احمدی، عكاس: صبا سیاهپوش، بازیگران:آتیلا پسیانی، گوهر خیراندیش، سیامك صفری، هدایت هاشمی، سارا خوئینی ها، شبنم مقدمی، رضا داوود‌نژاد، شیوا خسرو مهر، میرطاهر مظلومی، سمیرا ذكایی، سپیده علایی، علی صالحی، علی مردانه، گلاره عباسی، بیژن پیش ‌تازی، مریم زكایی، هاشم روحانی، مهسا هاشمی، مرتضی اكبری.
 

نوع مطلب : سینما ،تاتر و تلویزیون، 
برچسب ها : سریال نوروزی «بچه‌ها نگاه می‌كنند، آتیلا پسیانی، گوهر خیراندیش، سیامك صفری، هدایت هاشمی، سارا خوئینی ها، شبنم مقدمی، رضا داوود‌نژاد، شیوا خسرو مهر، میرطاهر مظلومی، سمیرا ذكایی، سپیده علایی، علی صالحی، علی مردانه، گلاره عباسی، بیژن پیش ‌تازی، مریم زكایی، هاشم روحانی، مهسا هاشمی، مرتضی اكبری.، سیروس مقدم، آژانس دوستی، نیش زنبور، هدیه تهرانی، محمدرضا گلزار، حمیدرضا صلاحمند، رضا عطاران، محمدرضا شریفی‌نیا، الهام حمیدی، سریال نوروزی، سریال نوروزی90، نوروز 90،
لینک های مرتبط :

پنجشنبه 5 اسفند 1389 :: نویسنده : زیباپرست
یکشنبه 22 اسفند 1389 03:03 ب.ظ
با سلام و تشکر از سایت خوبتان اگر امکان دارد با اقای علی مردانه مصاحبه نمایید . باتشکر.


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : زیباپرست
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات