همه چیز از همه جا
به نام زیباترین زیبای عالم

گام‌هایی در مسیر طنز متفاوت
چندین سال است كه مخاطبان همیشگی شبكه‌های تلویزیونی عادت كرده‌اند كه بیننده پروپاقرص طنزهای شبانه باشند. در این مدت گونه‌های مختلف كمدی امتحان شدند و در نهایت دسته‌بندی مشخصی شكل گرفت كه نشان‌دهنده میزان علاقه‌مندی مخاطبان به سبك‌های مختلف كمدی بود. سریال خوش‌نشین‌ها كه بتازگی از شبكه 3 سیما پخش می‌شود، آخرین محصول كمدی ـ اجتماعی تلویزیون است. گفت‌وگو با عوامل و دست‌اندركاران این مجموعه حرف‌ها و ناگفته‌های زیادی از روند تولید این مجموعه داشت. خلاصه كلام این كه همه چیز دست به دست هم داد تا خوش‌نشین‌ها مهمان پاییزی خانه‌‌های شما باشد.

جای خالی خنده
مهران مهام همراه ایرج محمدی دو همراه همیشگی هستند كه این بار تهیه‌كنندگی مجموعه طنز خوش‌نشین‌ها را به عهده دارند. مهام درباره روند تولید این مجموعه معتقد است: من سال گذشته تهیه‌كنندگی مجموعه «زن‌بابا» به كارگردانی سعید آقاخانی را به عهده داشتم و بعد از آن سریال «دلنوازان» را كه غیرطنز بود برای شبكه 3 كار كردم. راجع به ساختار برنامه‌های تولیدی در تلویزیون باید بگویم این كه این بار سراغ مجموعه‌ای اجتماعی با ساختار طنز رفتم به این دلیل بود كه پس از مشورت‌هایی كه با برخی دوستان و بویژه مدیر گروه فیلم و سریال شبكه 3 سیما داشتم به این نتیجه رسیدیم كه مدتی است جای خالی یك مجموعه طنز برای سرگرمی شبانه مخاطب خالی است. می‌دانستم كه شبكه‌های مختلف تولیدات غیرطنز متعددی داشتند و ساخت «خوش‌نشین‌ها» بهانه‌ای بود برای پر كردن این جای خالی. به عقیده من باید روند ساخت مجموعه‌ها به گونه‌ای باشد كه به موازات برنامه‌های مختلف در شاخه‌های متفاوت برای هر فصل به تناسب خاص خود یك مجموعه با رگه‌های طنز داشته باشیم.
مهام معتقد است، زمانی خستگی او و گروهش كاهش می‌یابد كه مخاطبان از پخش مجموعه راضی باشند. وی می‌گوید: وقتی مشغول تصویربرداری سكانس‌های خارجی در كوچه و خیابان هستیم، مردم از چند قسمت پخش شده راضی‌اند و همین كه لبخند شادی و رضایت هر شب بر لبانشان جاری باشد برای ما كافی است، چون مردم هستند كه ما هستیم.


موقعیتی برای طنز
مرتضی اصلان‌زاده، صدابردار مجموعه خوش‌نشین‌هاست. او می‌گوید خوش‌نشین‌ها یك طنز موقعیت نیست، بلكه موقعیتی را می‌سازد كه با طنز همراه است. وی صدابرداری یك كار 2دوربینه را سختی اصلی مجموعه‌های روتین هر شبی می‌داند. وی پیش از این هم سابقه همكاری با سعید آقاخانی را داشته است. اصلان‌زاده می‌گوید بعد از گذشت 23 سال فعالیت در زمینه صدابرداری 8 روز است كه بازنشسته شده‌ام، به غیر از مجموعه «زن‌بابا» و «ترش و شیرین» بقیه مجموعه‌هایی كه كار كردم، بیشتر در ژانر ملودرام بوده‌اند، با مهران مهام و ایرج محمودی قبلا كار كرده بودم و امیدوارم مجموعه خوش‌نشین‌ها هم مورد توجه علاقه‌‌مندان قرار بگیرد.


یك قصه مستقل
امیر غفارمنش، بازیگر نقش دایی یونس در این مجموعه است. غفارمنش با طنز «ساعت خوش» شروع كرد و بعد از حضور در مجموعه‌های حبیب‌آقا، عید امسال و ... این چندمین تجربه همكاری او با سعید آقاخانی است. وی درباره نقش یونس می‌گوید: نوع بازی من در این كار به گونه‌ای است كه تلاش برای خنداندن مردم ندارد. این پیشنهاد خود كارگردان بود كه كاراكترها برای ایفای نقش طنز خود تلاش و تقلای زیادی نداشته باشند و به همین اندازه كه موقعیت به آنها اجازه می‌دهد كمیك باشند. یونس شخصیت ساده و بی‌آلایشی است كه بی‌پیرایه خودش را معرفی می‌كند. وی در پاسخ به این سوال كه مجموعه خوش‌نشین‌ها قصه واحدی را برای ارائه شخصیت‌هایش به بیننده عرضه نمی‌كند، می‌گوید: اتفاقا برعكس، اساس شكل‌گیری این مجموعه بر مبنای تعریف قصه است. اتفاقی كه افتاد این بود كه ما اصلا در این كار تیپ‌سازی نداشتیم و تنها شخصیت‌ها بودند كه معرفی می‌شدند، این شخصیت‌ها هر كدام ویژه و متمایز از دیگری هستند.
غفارمنش معتقد است، خوش‌نشین‌ها تنها مجموعه‌ای بود كه طی سال‌های اخیر فیدبك بسیار خوبی از تماشاگر گرفت؛ اتفاقی كه برای من فقط در مورد ساعت خوش افتاده بود. سعید آقاخانی از قبل همه میزانسن‌ها را می‌داند و كارگردانی است كه همیشه دست پر سر صحنه می‌آید.
راستین 8 ساله پسر امیر غفارمنش هم سر صحنه حضور دارد. وقتی از او می‌پرسم كه آیا تمایلی برای حضور راستین در عرصه بازیگری دارد یا خیر در جواب می‌گوید: راستین علاقه زیادی به بازیگری دارد، ولی من ترجیح می‌دهم پسرم بعد از 19 ـ 18 سالگی آن هم با تحصیلات آكادمیك وارد این حرفه شود.


یك تجربه پربازیگر
علی هاشمی، مدیر برنامه‌ریزی پروژه خوش‌نشین‌هاست. او معتقد است جدا از تجربیاتی كه در كارهای دراماتیك داشتم، این كار اولین حضور من در سمت برنامه‌ریز طنزهای روتین شبانه بود. مشكل اصلی كه در این كار وجود دارد، آماده نبودن متن‌هاست كه باعث می‌شود نتوانیم همه صحنه‌های مربوط به یك لوكیشن را یكجا تصویربرداری كنیم. كار بشدت پربازیگر است همراه با تعداد لوكیشن‌های زیاد. در خوش‌نشین‌ها صحنه‌های خارجی و سكانس‌های تعقیب و گریز زیاد داریم و گاهی اتفاق می‌افتد كه ساعت كاری ما در طول روز به 16 ـ 15 ساعت هم می‌رسد.


مجموعه‌ای با صحنه‌پردازی رئال
قاسم تركاشوند، طراح صحنه و لباس این مجموعه است، از سال 78 آغاز به كار كرده و تا امروز طراحی صحنه مجموعه‌ها و تله‌فیلم‌های زیادی را عهده‌دار بوده است.
وی در پاسخ به این سوال كه چقدر طراحی صحنه و لباس برای یك مجموعه طنز می‌تواند آسان‌تر از یك كار درام باشد، می‌گوید: به عقیده من اگر سخت‌تر نباشد، آسان‌تر نیست، چراكه خلاقیت بیشتری را می‌طلبد. در این نوع كارها ما تا حدودی شخصیت را بر مبنای رنگ لباس یا لوكیشنی كه در آن زندگی می‌كند به بیننده معرفی می‌كنیم. در این كار طبق صحبتی كه ابتدای كار با كارگردان داشتیم به این نتیجه رسیدیم كه فضا تا حد امكان رئال و به زندگی واقعی نزدیك باشد و در انتخاب رنگ‌ها و حتی لباس‌ غلو نكرده باشیم. منطق قصه به من خیلی اجازه تعویض لباس نمی‌داد، چراكه ما خانواده‌ای داریم كه تازه از سفر برگشته‌اند و با این قضیه روبه‌رو می‌شوند كه همه چیز زندگی‌شان فروخته شده. به هر حال همه این تلاش‌ها بر این بود كه مخاطب را راضی نگه دارد. من بعد از برخی كارهای پلیسی مثل كارآگاهان و كلانتر، یك كار طنز را تجربه كردم و فقط دلم می‌خواست زمان بیشتری در اختیار داشتم تا می‌توانستم همه توانم را در اختیار كار و گروه بگذارم.


یك دوربین متحرك
فرزام گل‌سفیدی، تصویربردار این مجموعه طنز است كه سال‌هاست در كنار برادرش، فرشاد گل‌سفیدی مشغول به فعالیت است. وی می‌گوید: به هر حال راكوردنوری در این گونه كارها باید حفظ شود. كار ما هم 2 دوربینه است و این كه ما در طول یك هفته ممكن است بارها به لوكیشن قبلی برگشت داشته باشیم. برادرم به عنوان مدیر تصویربرداری كار رنگ و نور را خیلی خوب می‌شناسد و این كه قاعدتا یك كار طنز رنگ و نور خاص خود را می‌طلبد. البته كار دوربین ما در این پروژه خیلی ثابت نیست. دوربین خوش‌نشین‌ها برای القای حس فانتزی خود یك دوربین متحرك است.


طرفدار طنز موقعیت
سپند امیرسلیمانی، نقش حامد را بازی می‌كند. یك مهندس معماری كه در ابتدای داستان، ساك مسافرتی‌اش با دانیال (با بازی علی صادقی)‌ جابه‌جا می‌شود و درگیری‌ای كه این میان اتفاق می‌افتد خود، قصه‌هایی را به دنبال دارد. امیرسلیمانی خوش‌نشین‌ها را متفاوت از دیگر مجموعه‌های طنز می‌داند. به عقیده او، این كار هیچ لوكیشن ثابتی ندارد. سابق بر این با سعید آقاخانی در مجموعه «من یك مستاجرم» بازی داشته و علاوه بر یك بازیگر خوب، آقاخانی را یك كارگردان باسلیقه و خوش‌اخلاق می‌داند. او می‌گوید: من از آقاخانی خیلی چیزها یاد گرفتم. وقتی در مورد نوع بازی‌اش از او می‌پرسم، می‌گوید: من نقش‌ها را بازی نمی‌كنم و خیلی عادی با آنها برخورد می‌كنم. من طرفدار طنز موقعیت هستم و به نظرم در این مجموعه مثلا اتفاق‌هایی كه برای حامد می‌افتد، اینقدر می‌تواند جذاب باشد كه دیگر مرا مجبور نمی‌كند حركاتی انجام دهم كه بر پایه آنها مخاطبم را بخندانم. از روند كار راضی هستم و در اینجا از مجموعه‌ای صحبت می‌كنم كه همه دست به دست هم تلاش می‌كنند تا مجموعه‌ای درست را پیش ببرند. خوشحالم كه در كنار 2 تهیه‌كننده محبوب و كاربلد و یك كارگردان خوشنام و بااخلاق مشغول به فعالیت هستم.


یك مادربزرگ دوست‌داشتنی
حلیمه سعیدی، نقش خاله‌قزی را به عهده دارد. پیش از این هم در سریال «زن بابا» و «عید امسال» بازی خوب و بامزه‌اش را دیده بودیم. خودش می‌گوید: در همه زندگی‌ام بازیگر بوده‌ام. هیچ وقت دوست نداشتم در مجموعه‌ای نقش زن كسی را بازی كنم. همیشه نقش همسایه، خاله و نقش‌های اینچنینی را بازی می‌كنم. این مادربزرگ دوست‌داشتنی 76 ساله سینما و تلویزیون استعداد خوبی هم در بداهه‌گویی دارد و از مردم و نظر لطفی كه همیشه به او داشته‌اند، قدردانی می‌كند.


یك پایان خوش
مصطفی تنابنده، دستیار اول كارگردان خوش‌نشین‌هاست. از رضایتی كه به كار وارد است ابراز خوشحالی می‌كند. به عقیده او، این مجموعه با برنامه‌ریزی درست و از پیش تعیین شده پیش می‌رود. تنابنده می‌گوید با توجه به ساعت كاری زیاد، بچه‌های گروه خیلی ناراضی نیستند. وقتی از او می‌پرسم كه به عنوان یكی از اعضای اصلی این گروه می‌داند كه سرانجام شخصیت‌های داستان به كجا می‌رسد و این كه آخر داستان مشخص است یا نه، می‌گوید: كم و بیش در جریان هستم و مطمئنم كه بیننده سریال خوش‌نشین‌ها در آخر راضی خواهد بود.
به هر حال مجموعه خوش‌نشین‌ها در حال پخش است و سعید آقاخانی در همه این سال‌ها ثابت كرده كه رگ خواب مخاطب خود را خوب می‌شناسد. این مجموعه پر از ستاره‌های طنز تلویزیونی است و باید دید سرانجام این مجموعه 33 قسمتی با حال و هوای طنز در آخر به كجا كشیده خواهد شد. آیا خوش‌نشین‌ها خوش می‌درخشد؟

نوع مطلب : سینما ،تاتر و تلویزیون، 
برچسب ها : مهران مهام، ایرج محمدی، خوش نشینها، سریال خوش نشینها، یك روز با عوامل سریال شبانه «خوش‌نشین‌ها»، طنزهای شبانه، امیر غفار منش، رضا صادقی، حلیمه سعیدی، سیروس گرجستانی، مرجانه گلچین، حمید لولایی، مصطفی تابنده، سعیدآقاخانی، سپندامیرسلیمانی، فرزام گل سفیدی، قاسم ترکاشوند، علی هاشمی، خوش نشین ها، راستین غفارمنش،
لینک های مرتبط :

جمعه 28 آبان 1389 :: نویسنده : زیباپرست
دوشنبه 30 دی 1392 11:17 ب.ظ
با سلام لطفا عکس های بازیگران و دست اندر کاران فیلم مرتبط را در سایت بگذارید.اه هی در به در باید بگردی


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : زیباپرست
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات