همه چیز از همه جا
به نام زیباترین زیبای عالم

                    وقتی قرار است قدرت علمی برتر منطقه باشیم!!؟؟

معلمین ابتدایی در مداس انگلستان سالانه در حدود ۲۵۰ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند. یعنی یک معلم ابتدایی در انگلستان در مقایسه با همتای خود در ایران، 40 برابر بیشتر حقوق دریافت می‌کند.

«به شما ربطی ندارد كه معلمان چقدر حقوق می گیرند!» این آخرین پاسخ وزیر آموزش و پرورش به سوال خبرنگاران در مورد میزان حقوق دریافتی معلمان بوده است. پاسخی كه به وضوح نشان می دهد به غیر از احترام به جایگاه اصحاب رسانه و افكار عمومی ، موضوع حقوق معلمان كشور تا چه حد برای بزرگترین وزارت خانه كشور حساسیت زا است.

به گزارش گروه اجتماعی «فردا» اظهارات آقای حاجی‌بابایی وزیر محترم آموزش و پرورش درحالی است که معلمین ابتدایی در مداس انگلستان سالانه در حدود ۲۵۰ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند. یعنی یک معلم ایتدایی در انگلستان در مقایسه با همتای خود در ایران، 40 برابر بیشتر حقوق دریافت می‌کند.

روزنامه تلگراف چندی قبل،‌ گزارش سالیانه انجمن ملی استادان عالی انگلستان در سال تحصیلی ۲۰۰۹-۲۰۱۰ را منتشر کرد که در آن نشان می‌دهد مدیران مدارس متوسطه و مدارس ابتدایی به‌طور میانگین در این سال حقوقشان بیش از ۱۰۰ هزار پوند(۱۷۰میلیون تومان) بوده است. این درحالی است که حقوق سالانه معلمان تا ۱۵۰ هزار پوند نیز می‌رسد.

معاون امور مالی و معیشتی مدیرکل این انجمن در گزارش منتشره بیان داشته است حرفه معلمی آکنده از مشکلات و خطرات است و علی‌رغم بحران اقتصادی انگلستان و کاهش بودجه موسسات علمی و آموزشی امکان ندارد که حقوق معلمین کم شود چرا که این امر ممکن است به استعفای معلمین از تدریس منجر شود.

از سوی دیگر یکی از اعضای شورای ملی استادان عالی انگلستان این میزان حقوق معلمین را در برابر ۶ ساعتی که در روز صرف تدریس می‌کنند بسیار بالا عنوان کرده است. درآمد سالیانه برخی معلمین گاهی از ۱۵۰ به ۱۸۰ هزار پوند نیز می‌رسد و این دربرابر میزان درآمد معلمین و استادان دیگر مراحل آموزشی که از آن‌ها کمتر حقوق دریافت می‌کنند بالا است.

میزان واقعی حقوق معلمان در ایران

اما میزان واقعی حقوق معلمان در ایران چقدر است؟ یک معلم ایتدایی با توجه به سطح هزینه‌های خانوار و مشکلات پیش روی خود، تا چه میزان از دریافتی خود به این دلیل که می‌تواند با آن بر مشکلات روزانه خود فائق آید، راضی است؟

خودداری آقای حاجی‌بابایی، وزیر آموزش و پرورش از اعلام حقوق معلمان كه در در زمان نمایندگی مجلس همواره انتقادراتی را به مدیریت آموزش و پروش و نظام آموزشی داشت در حالی صورت گرفته است كه علی احمدی ، وزیر سابق این وزارت خونه متوسط حقوق دریافتی معلمان را 645 هزار تومان عنوان كرده بود .

این درحالی است كه این رقم در سال 83 حدود 300 هزار تومان عنوان شده بوده كه نشان می دهد در طول 5 سال حقوق معلمان بیش از 100 درصد رشد داشته است ، هرچند ارقام عنوان شده متوسط دریافتی این قشر را نشان داده و رقم دریافتی غالب معلمان از قبیل رسمی و قراردادی و حق التدریسی كمتر از میزان عنوان شده است.

در همین حال هستند كارشناسانی كه رقم 645 هزار تومانی عنوان شده را نیز به دیده تردید نگاه می كنند و معتقدند رقم متوسط حقوق دریافتی معلمین با در نظر گرفتن وضعیت استخدامی آنها رقمی در حدود 450 هزار تومان را نشان خواهد داد .

در این بین، كاهش انگیزان معلمان، افت سطح علمی، كاهش كیفی آموزش و در نهایت ناكارآمدی نظام آموزشی كشور به خصوص در بخش مدارس دولتی از جمله آثاری است كه كارشناسان آموزشی در مورد بی توجهی به نیاز های معیشتی و مالی معلمان مطرح می كنند .

در تمامی كشور های توسعه یافته نظام آموزشی محور توسعه قرار گرفته و همواره در زمینه تخصیص اعتبارات ، امكانات وتأمین شرایط زندگی مطلوب ، این فرهنگیان و كادر نیروی انسانی بوده است كه در اولویت قرا داشته به طوریكه درآمد متوسط یك معلم مقطع ابتدایی در انگلستان سالانه به 180 هزار پوند یعنی 306 میلیون تومان نیز می رسد كه از حقوق دریافتی سالانه كارمندان پایه متوسط دولتی حدود 20 تا 30 درصد بیشتر است.

به گزارش «فردا» با یك نگاه اجمالی و مقایسه عددی ساده می توان دریافت كه یك معلم مقطع ابتدایی در انگلستان حداقل 40 برابر یك معلم ایرانی حقوق دریافت می كند كه حتی اگر تفاوت های مخارج زندگی در انگستان و ایران را در نظر بگیریم باز هم تفاوت فاحشی را در این زمینه شاهد خواهیم بود.

البته به نظر می رسد مدیران و مسئولین وزارت آموزش و پرورش اطلاعات دقیق‌تر و جامع‌تری از میزان حقوق دریافتی و وضعیت معیشتی معلمان در كشورهایی نظیر ژاپن، آلمان و حتی كشورهای منطقه در اختیار دارند و هرچند این موضوع را بی‌ربط به خبرنگارن و نمایندگان افكار عمومی جامعه می دانند ولی به جایگاه معلمان و نظام تعلیم و تربیت جامعه آگاهی لازم را دارند.

واضح است كه وقتی در اهداف چشم انداز كشور، جایگاه اول علمی منطقه هدف گذاری می شود و قرار است در انتهای این برنامه كلان ، ایران به قدرت اول منطقه در زمینه های اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی تبدیل شود نمی توان به نیاز های اولیه قدرت محركه نظام آموزشی كشور بی توجه بود.

نوع مطلب : مجله خبری، در گوشی، 
برچسب ها : وزیر آموزش و پرورش، حاجی بابائی، حقوق معلمان در ایران، حقوق معلمان در انگلیس، مقایسه حقوق معلمان ایران و انگلیس،
لینک های مرتبط :

چهارشنبه 21 مهر 1389 :: نویسنده : زیباپرست


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : زیباپرست
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات