همه چیز از همه جا
به نام زیباترین زیبای عالم

بازیگرانی كه هركدام چهره‌اند و می‌توانند به تنهایی بار داستانی یك سریال را پیش ببرند. «گمشده» عنوان این سریال تلویزیونی است كه قرار است...

«گمشده» سریال پربازیگری که از هفته آینده پخش می‌شود

گمشده‌ای در ارمنستان
گزارشی از سریال «گمشده» به روایت بهروز مفید، تهیه‌كننده
این روزها می‌توانید پخش آنونسی را از شبكه اول سیما ببینید كه نوید‌دهنده سریالی است پر از بازیگر. بازیگرانی كه هركدام چهره‌اند و می‌توانند به تنهایی بار داستانی یك سریال را پیش ببرند. «گمشده» عنوان این سریال تلویزیونی است كه قرار است از هفته آینده پخش شود. سریالی كه به كارگردانی راما قویدل ساخته و توسط بهروز مفید تهیه می‌شود. همین كه این سریال از شبكه اول سیما پخش می‌شود، نشان از اهمیت آن می‌دهد و كافی است كه ما گزارشی را به روایت تهیه‌كننده از آن تهیه‌ می‌كردیم. 

هلال احمر جزو سازمان‌هایی است كه همیشه دوست داشته تا بتواند فعالیت‌های خودش را از طریق دنیای تصویر نشان دهد، گاهی اوقات این كار را با یك فیلم سینمایی می‌كند و گاهی اوقات هم از طریق ساخت تله‌فیلم و البته در بیشتر مواقع سریال‌سازی برای این سازمان رسالتی است كه می‌تواند اهداف و وظایف و مشقت‌های كار هلال احمر را نشان دهد.
بهروز مفید در این رابطه می‌گوید: «سازمان هلال احمر اعلام كرده بود كه تمایل دارد در تولید سریال مشاركت داشته باشد. طرح اولیه سریال را كه توسط عباس نعمتی نوشته شده بود به سازمان ارائه كردیم. بعد از آن هم با شبكه اول صحبت شد تا برای این كانال تلویزیونی ساخته شود. بعد از تایید از طرف سازمان و شبكه اول به مرحله بازنویسی فیلمنامه رسیدیم.»
 
فیلمنامه این مجموعه تلویزیونی توسط عباس نعمتی و طلا معتضدی نوشته شد. مفید می‌‌گوید: «زمانی كه قرار شد متن را آماده كنیم، چیزی نزدیك به 60 درصد فیلمنامه بازنویسی شد. این كار 26 قسمت است و نزدیك به 90 بازیگر اصلی دارد.»
تعجب نكنید این سریال تاریخی نیست كه احتیاجی به این‌همه بازیگر داشته باشد چون سریال اپیزودیك است نزدیك به 8 بازیگر اصلی دارد كه در كل قسمت‌ها حضور دارند و در هر قسمت هم چیزی نزدیك به سه، چهار بازیگر مهمان با قصه همراه می‌شوند. به همین دلیل این تعداد نقش‌آفرین توسط بهروز مفید معرفی می‌شود.
 
بهروز مفید به عنوان تهیه‌كننده راما قویدل را انتخاب می‌كند تا این سریال بزرگ را بسازد. اما اینكه چه علتی برای انتخاب قویدل توسط مفید وجود داشته، جالب است: «راما قویدل اولین تجربه كارگردانی‌اش را با خود من كار كرد، فیلمی با نام همین حوالی كه برای شبكه تهران كار شد. بعد از آن هم با هم كار كردیم كه به نظر من اومی‌توانست از پس ساخت چنین سریالی كه «الف» است و برای شبكه اول ساخته می‌شود، بر‌آید.»
 
به گفته این تهیه‌كننده، نزدیك به 80 درصد سریال در خود ایران گرفته شده و چیزی نزدیك به 20 درصد خارج از كشور فیلمبرداری شده و می‌شود. بخش‌هایی از این سریال در ارمنستان فیلمبرداری شده و گروه باید برای ادامه داستان‌های سریال «گمشده» عازم دو كشور دیگر شوند. مفید می‌گوید: «بعد از گرفتن سكانس‌های مربوط به ارمنستان می‌دانستیم كه باید سكانس‌هایی را در اتریش و ایتالیا فیلمبرداری كنیم چون داستان به فراخور این مكان‌ها نوشته شده است، باید برای پیش‌بردن قصه به این كشورها برویم.» از قسمت‌های گرفته شده چیزی نزدیك به 95 درصد این سریال تدوین شده و آماده پخش است: «فقط مانده قسمت‌های 9 و 10 كه هنوز فیلمبرداری نشده و باید برای گرفتن صحنه‌های مربوط به آن به خارج از كشور برویم. عمده قسمت‌های سریال در ارمنستان بود كه آنها را گرفتیم و 4 قسمت سریال هم در اتریش می‌گذرد.»
 
اما این سریال هم مثل همه سریال‌های دیگر صدا و سیما با مشكلات خاص خود ساخته شده است. به هرحال این را می‌دانیم كه انجام یك كار هنری بدون عبور كردن از موانع و مشكلات خاص خودش امكانپذیر نیست: «مگر می‌شود سریالی ساخته شود و مشكلی نداشته باشد، این طبیعت كار ماست، مخصوصا كاری با جنس داستانی ما كه هر قسمت روایتگر یك داستان است. تمام قسمت‌های خارج از كشور ما تك قسمتی هستند در صورتی كه سریال‌های دیگر هفت، هشت دقیقه از زمان یك قسمت از كارشان را به خارج از كشور اختصاص می‌دهند. به همین دلیل هم این سریال چیزی نزدیك به 10 ماه طول می‌كشد.»
 
اما شنیدن داستان سریال گمشده بسیار جذاب است؛ گمشده داستان مریم سلیمیان را روایت می‌كند كه در زلزله بم جزو امدادگران داوطلب بود. او پس از گذشت پنج سال برای كار به سازمان هلال احمر مراجعه می‌كند و در بخشی به نام جست و جوی گمشدگان بین‌الملل مشغول به كار می‌شود. مریم در این شغل هر بار با پرونده‌ای روبه رو می‌شود كه باید گمشده‌ای را در داخل و خارج از كشور ردیابی كند.
مریم سلیمیان و گروه همراهش در هر قسمت این مشكلات را پشت سر می‌گذارند غافل از اینكه رازی در زندگی مریم است كه زندگی‌اش را تهدید می‌كند....
بهروز مفید تاكید بسیاری دارد، بر رازی كه هركسی همراه خودش دارد و وارد قصه می‌شود. داستان اصلی هم از آنجا آغاز می‌شود كه متوجه می‌شویم مریم
به‌عنوان كاراكتر اصلی قصه راز بزرگی دارد كه در قسمت پایانی واگویه می‌شود.
 
چنین سریالی با این همه بازیگر حتما باید پروسه طولانی‌ مدتی برای انتخاب بازیگر‌ها داشته باشد. مفید در این مورد می‌گوید: «انتخاب بازیگر این سریال توسط مهسا كرامتی انجام می‌شد. او با توجه به نقش‌ها بازیگران را انتخاب می‌كرد. فقط مشكلی كه این كار داشت به دلیل طولانی شدن كار و تهیه و تولید قسمت‌های خارجی با بازیگران از دی ‌ماه سال گذشته قرار داد بستیم و چون هنوز برخی سكانس‌های بعضی از این دوستان گرفته نشده، زمانی كه آنها به این كار متعهد بودند طولانی شد. تمام تلاشمان بر این است تا آبان‌ماه امسال كار را به اتمام برسانیم و بیشتر از 10 ماه نشود.»
چنین اتفاقی قطعا در دستمزد بازیگران هم موثر است. چون وقتی بازیگران بدانند كه چهار، پنج ماه بیشتر درگیر پروژه خواهند شد، پول بیشتری می‌گیرند.
 
همكاری سازمان هلال احمر تا قبل از اینكه مدیریت سازمان تغییر كند، خوب بوده است، این را بهروز مفید می‌گوید و ادامه می‌دهد: «سازمان هلال احمر درگیر تغییر مدیریت جدید شده است و به نظر می‌رسد مدیریت فعلی تا خودش را با شرایط تطبیق دهد، طول می‌كشد.» به هرحال قرارداد بهروز مفید با سازمان صدا و سیماست و حتی اگر هلال احمر نخواهد كار را ادامه دهد، سازمان این گروه را باید حمایت كند تا كار تمام شود.
 
لوكیشن‌های این كار در جاهای مختلفی بود؛ تهران و شمال كشور و بعد هم ارمنستان. اتریش و ایتالیا هم قرار است بروند. این سریال 26 قسمتی از هفته آینده پخش خواهد شد. بهزاد فراهانی، شمسی فضل‌اللهی، زهره مجانی، علیرضا جلالی تبار و آرشام طالبی بازیگران ثابت سریال «گمشده» به کارگردانی «راما قویدل» هستند. همچنین حمید فرخ نژاد، اصغر همت، حبیب اسماعیلی، شبنم قلی خانی، احمد نجفی و مهدی پاکدل در کنار منظر لشگری، آرش تاج، فرخ نعمتی، سروش صحت، سحر ولدبیگی، الیزابت امینی، رویا تیموریان، میرطاهر مظلومی، شهره سلطانی، ناصر گیتی جاه، فریدون محرابی، بابك حمیدیان و بهار کاتوزی در این سریال نقش آفرینی می‌کنند. علاوه بر بازیگران یاد شده میترا تبریزی، سید جواد زیتونی، ایمان صفا، رویا بختیاری، سمیر‌ وزیریان، مانی مفیدی و ملیکا پارسا دیگر بازیگران سریال هستند که به عنوان مهمان حضور دارند. 

نوع مطلب : سینما ،تاتر و تلویزیون، 
برچسب ها : حمید فرخ نژاد، اصغر همت، حبیب اسماعیلی، شبنم قلی خانی، آرش تاج، فرخ نعمتی، سروش صحت، سحر ولدبیگی، الیزابت امینی، رویا تیموریان، میرطاهر مظلومی، شهره سلطانی، ناصر گیتی جاه، فریدون محرابی، بابك حمیدیان و بهار کاتوزی در این سریال نقش، میترا تبریزی، سید جواد زیتونی، ایمان صفا، رویا بختیاری، سمیر‌ وزیریان، مانی مفیدی، ملیکا پارسا، احمد نجفی، مهدی پاكدل، سریال گمشده، سریال ایرانی گمشده، راما قویدل، بهزاد فراهانی، شمسی فضل‌اللهی، زهره مجانی، علیرضا جلالی تبار، آرشام طالبی،
لینک های مرتبط :

چهارشنبه 7 مهر 1389 :: نویسنده : زیباپرست


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : زیباپرست
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic