همه چیز از همه جا
به نام زیباترین زیبای عالم

در سانس دوم این کنسرت  دکلمه زیبای ستاره زد سلام کن توسط وحید جلیلوند اجرا شد

این شعر را به نام تو آغاز میکنم
یعنی هوای بوسه و شیراز میکنم
هرچند من به آخر این خط رسیده ام
اما فقط برای تو آغاز میکنم

 

 

گزارش اختصاصی از کنسرت فرمان فتحعلیان     
یكشنبه ، 17 مرداد 1389 ،

کنسرت فرمان فتحعلیان

فرهنگخانه: فرمان فتحعلیان  هر دو اجرای کنسرت خود را   با موفقیت برگزار کرد.
به گزارش سامانه فرهنگخانه، کنسرت دو سانسی فرمان فتحعلیان در جمعه شب گذشته با موفقیت و استقبال خوبی از سوی تماشاگران برگزار شد. سبک جدید و تلفیقی فتحعلیان از سه سبک موسیقی هند، عرفانی و مردمی تشکیل یافته است.
بخش اعظم اشعار انتخابی او در وصف شاه مردان حضرت علی (ع)  و بخش دیگر   اشعار ی از حضرت مولانا و ترانه‌های مردمی بود.

گفته می‌شود، نخستین مجوز کنسرت گیتار بعد از انقلاب از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌نام این گروه موسیقی صادر و در مهر ماه ۱۳۷۱ در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان در سه شب برگزار شد.
برگزاری این کنسرت‌ها تا سال ۱۳۷۷ ادامه داشت تا اینکه در همان سال در نخستین جشنواره‌ی موسیقی مردمی از سوی هیات داوران، برنده‌ی لوح درخشش ویژه‌ جشنواره شد.
گروه موسیقی ایلیا از سال ۱۳۷۷ تا به امروز کنسرت‌هایی را در تهران برگزار کرده است و همچنان به کار فرهنگی خود برای مخاطبان خوب این گروه ادامه می‌دهد.
در این کنسرت که در دوسانس برگزار شد، فرمان فتحعلیان به اجرای قطعاتی از آلبوم های مست و خراب، قلندروار و...پرداخت.
سانس ۲ این اجرا با حضور خبرنگارانی بود که با هماهنگی مدیربرنامه های گروه "ایلیا" به این کنسرت دعوت شده بوند.رضا کریمی در این خصوص هماهنگی های خوبی با خبرنگارن انجام داده بود که در کمتر کنسرتی به چشم می خورد.
در بروشور این کنسرت  خبر از اجرای ۱۲ قطعه داده شده بود، در این اجرا گروه " ایلیا" ۱۴ قطعه را برای طرفداران موسیقی تلفیقی و شرقی خود اجرا کرد.
اولین این قطعه ها ساقی نام داشت.فلوت، تبلا، دف ،گیتار،درام وپرکاشن در این اجرا به همراه هم ضدای خوبی در این قطعه ایجاد کردند که در واقع قطعه معرفی اعضای گروه ایلیا بود همه نوازندگان به تماشاگران معرفی شدند.
آرش پژند مقدم( درامز)، علی شکرانی (گیتار الکتریک)، علی رحیمی (دف)، آرش سعیدی (گیتار باس)، حسین حاجیلویی( فلوت)، دارشان آناند (تبلا)، به همراهی گروه دف نوازان و مهمتر از همه حضور شاهرخ پوریامین به عنوان نوازنده گیتار الکتریک در این اجرا فرمان فتحعلیان را همراهی کردند.
تکنوازی اعضای گروه ایلیا در این قطعه شناسنامه گروه ایلیا را برای حضار به نمایش گذاشتند.
در قطعه دوم که به شکل قابل توجهی از همه سازها استفاده شده با یک تنظیم خوب ، قطعه ای شنیدنی را اجرا کردند.قطعه ای که خط ملودی شنیدنی و ریتم ملایمی داشت.
البته ریتمی که خواننده با آن می خواند کندتر از ریتم اجرایی سازها بود.فلوت در این قطعه بیش از هر ساز دیگری شنیده می شد و در واقع می توان گفت همه سازها با هم  از هماهنگی خوبی برخوردارند.اما همین که ریتم خواننده کندتر از جریان کلی قطعه است ، منجر به ایجاد ویژگی خاص و منحصر به فردی شده است.
ناجی ،قطعه ای بود که در لیست نبود اما اجرا شد و با استقبال خوبی مواجه شد. در این قطعه نیز مانند قطعه دیگر از تنظیم خوبی برخوردار بود.
قطعه بعدی استفاده از دف و گیتار و درام و تبلا در این قطعه شنیده می شدند اما صدای خواننده به قدری زیاد بود که همه انها را محو می کرد.فتحعلیان در این قطعه به اجرای بخشی از شعر قطعه به صورت دکلمه اقدام کرد.
... و این همان اتفاقی بود که در صلح ابدی با ریتم ملایمی که داشت نیز افتاد.در این قطعه گیتارهایی که روی سن حضور داشتند، هر سه به نواختن یک خط ملودی و یک ریتم همراه گروه بودند و گیتار شاهرخ پورمیامین شنیدنی تر بود.
این قطعه ، قطعه ای نسبتا بلند بود که خواننده با توانایی منحصر به فرد خود توانست به خوبی از پس اجرای آن برآید.
قطعه بامردم بیگانه قطعه ای که موسیقی بی کلام آغازین آن ابزاری می شود برای برقراری ارتباط سازها با هم. یک جور سوال وپاسخ به همراه گیتار الکتریک داشته که نوازندگی آن به عهده شاهرخ پورمیامین است. شیوه منحصر به فرد اجرایی فتحعلیان وتن صدایی که در این قطعه لحاظ کرده به زیبایی قطعه منجر شده است.
فانی  عنوان قطعه اجرا شده گروه ایلیا در این کنسرت است که قطعه ای با تنظیم نسبتا شلوغی است که خط ملودی خواننده ان شنیدنی بود.فانی از ارکستراسیون خوب و قابل توجهی برخوردار بود.اما بازهم فتحعلیان ریتم خودش را داشت.
اجرای خواننده در سطح بالاتری از سازها قرار دارد و این از ویژگیهای صدای فرمان فتحعلاین ایت که بدون میکروفن نیز صدایش سالن را منفجر می کند.همین زیبایی خاصی به اجرای این قطعه داده است.که همراه کشیدن کلمات شعر است، زیبای متفاوتی به قطعه داده است.
بابا حیدر برای مخاطبان فرمان قطعه شنیده شده و شناخته شده ای است. حضاری که قطعه را می شناسند به پاس اجرای ان هورا می کشند و این یعنی همان موفقیتی که فرمان دارد و این یعنی همه چیز!
فلوت زمینه ساز خوبی برای این قطعه است. استفاده از ۳ دف برای فضا سازی و نیز گیتار به عنوان یک بخش تلفیقی برای این اجرا، موثر بوده و اجرای خوبی را منجر می شود.ریتم خواننده و سازها یک ریتم کنترل شده به همراه یک خط ملودی زیباست که فرمان به خوبی ان را اجرا می کند.
ستاره زد سلام کن سالن را با اجرای وحید جلیلوند منفجر کرد.دکلمه ای زیبا از شعری زیبا که حافظ ایمانی سروده است، با این مضمون که: شراب می دهند هان!  دو دست را سبو بگیر ، دو دست را بلند کن ،  بلند شو وضو بگیر .
موسیقی ریتم متغیری دارد . در ابتدا که دکلمه و بعد هم ریتم کند و بعدتر با یک اجرای ریتمیک تر ، اجرای متفاوتی می سازد .نوازندگی خود او در این قطعه نقش اصلی را دارد و فلوت پاسخی به خواننده در قسمت های بی کلام است.

قصه نجف را همه شنیده اند.زیرا کمتر کسی است که با اجرای آن در کنسرت همگام نشده و زیر لب زمزمه اش نکند.تنظیم این قطعه را علی شکرانی به عهده داشته است.
دکلمه زیبای وحید جلیلوند همه را به وجد می آورد و البته به تحسین وا می دارد.
گیتار و درام در این قطعه شنیدنی تر از سازهای دیگر هستند.شعر زیبای این قطعه همه را منقلب می کند.
مست وخراب که اجرا می شود،مقیم به ناصر عبدالهی و روح پاکش تقدیم می شود.مقیم شنیدنی ترین قطعه می شود چون روح دارد،روح ناصریا! کلیپی که از ناصر عبدالهی پخش می شود، یادو خاطره او را زنده می کند و گاهی هم دیگران را به گریه وا می دارد.
تحریرهای صدای فتحعلیان با حس و حال بیشتری در این قطعه شنیده می شود.
قطعه قلندری  هم اجرا می شود.با خوانش زیبا و خوب فرمان حس و حال وصف ناشدنی ای به سالن ریخته می شود.علی علی سالن را پر کرده است و فرمان می خواند.
صاحب دم و روح جهان قطعات دیگر این اجرا هستند که در بخش دوم این کنسرت به اجرا درمی آیند. ریتم نسبتا تند موسیقی زمینه اجرای آرامی از خواننده را همراه دارد.
با یک اجرای درخواستی از قطعه ای که مردم انتخاب کرده اند، کنسرت پایان می یابد .
 

نوع مطلب : هنر(موسیقی ، شعر ،نقاشی ، ....)، 
برچسب ها : کنسرت تابستانی فرمان فتحعلیان، دکلمه ستاره زد سلام کن، اجرای کنسرت تابستانی فرمان فتحعلیان در سالن همایشهای برج میلاد، اجرای کنسرت فرمان فتحعلیان 15مرداد 89، همه چیز در باره برگزاری کنسرت فرمان فتحعلیان، ستاره زد سلام کن، وحید جلیلوند، اجرای دکلمه ستاره زد سلام کن توسط وحید جلیلوند، اجرای کنسرت تابستانی فرمان فتحعلیان در سالن همایشهای برج میلاد 15 مرداد 1389، دکلمه زیبای ستاره زد سلام کن توسط وحید جلیلوند، ستاره زد سلام کن نوسط وحید جلیلوند، در سانس دوم این کنسرت دکلمه زیبای ستاره زد سلام کن توسط وحید جلیلوند اجرا شد، تصاویری از کنسرت فرمان در 15 مرداد 89، عکس از کنسرت فرمان، عکس از وحید جلیلوند در کنسرت فرمان فتحعلیان، عکس وحید جلیلوند، کنسرت فرمان فتحعلیان، گزارش اختصاصی از کنسرت فرمان فتحعلیان،
لینک های مرتبط :

جمعه 22 مرداد 1389 :: نویسنده : زیباپرست


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : زیباپرست
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات